czyszczenie grobu

Sposób czyszczenia grobu i konserwacji zależy przede wszystkim od stanu nagrobka oraz rodzaju kamienia z jakiego jest wykonany. Materiałem z którego najczęściej wykonywane są płyty nagrobne to lastryko i granit. Zdecydowanie rzadziej marmur i piaskowiec z uwagi na wyższy koszt oraz trudniejszą opiekę nad grobem.

Czyszczenie grobu z lastryko

Płyta lastryko ma gładką powierzchnię w związku z czym nie należy stosować żadnych ostrych narzędzi np. nóż czy szczotka ryżowa. Przy czyszczeniu grobu należy użyć miękką ścierkę z mikrofibry oraz preparaty chemiczne przeznaczone do lastryko. Zawsze trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu nagrobka wodą aby usunąć pozostałości środków myjących. Woskowanie jest dobrym pomysłem na przedłużenie czystości i świeżości płyty lastryko. Dzięki zabezpieczeniu płyty odpowiednim woskiem brud będzie wchłaniał się wolniej a kolejne czyszczenie nagrobka będzie znacznie łatwiejsze.

Czyszczenie grobu z granitu

W przypadku czyszczenia grobu z granitu należy zastosować miękką ścierkę z microfibry oraz ciepłą wodą z delikatnymi środkami, np. płynem do mycia szyb lub  płynem do mycia naczyń.  Następnie nagrobek obficie spłukujemy wodą. Granit po umyciu należy wytrzeć do sucha. Warto co jakiś czas go umyć wodą z rozcieńczonym zwykłym octem. W ten sposób kamień zdobędzie „połysk”.

Czyszczenie grobu z marmuru

Czyszczenie grobu z marmuru jest bardzo zbliżone do mycia płyty granitowej. Zwilżoną płytę myjemy miękką gąbką z dodatkiem środka chemicznego specjalnie przeznaczonego do marmuru. Następnie obficie zmywany detergenty za pomocą czystej wody. Marmur należy po umyciu wytrzeć do sucha, aby nie powstały zacieki. Potem możemy wykorzystać pastę polerską, by nadać kamieniowi blask i zabezpieczyć go przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

W przypadku każdego rodzaju kamienia bardzo ważna jest regularność w czyszczeniu nagrobka ponieważ pozwoli to na przedłużenie jego „blasku”. Z tego powodu nasza firma oferuje swoje usługi z zakresu czyszczenia nagrobków w Poznaniu.