Izraelscy naukowcy dowiedli, że ludzie dekorowali groby kwiatami już 12 tys. lat temu. Ta tradycja ma naprawdę bogatą historię. W dzisiejszych czasach wybór roślin jest zdecydowanie większy, tym bardziej że na rynku króluje atrakcyjna oferta sztucznych kwiatów na cmentarz. Nie tylko są one korzystne cenowo, ale też nie więdną, nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji oraz posłużą przez długi czas. Która opcja jest więc lepsza – żywe czy sztuczne kwiaty? 

Sztuczne kwiaty na cmentarz

Coraz więcej osób decyduje się na zakup sztucznych kwiatów na cmentarz. Przede wszystkim wiąże się to z ogromnym komfortem. Takich roślin nie trzeba podlewać, a na regularną pielęgnacje nie każdy może sobie pozwolić. Wyjazdy, praca, podeszły wiek – czynników jest znacznie więcej. Sztuczne kwiaty na cmentarz są więc równie popularne jak żywe i mają dodatkowe zalety.

Jak wiadomo, dzięki nim zadbasz też o estetykę nagrobka. Rośliny tego typu nie obsypują się, nie więdną, nie opadają… cały czas wyglądają świeżo i reprezentatywnie. Co istotne, nie da się ich praktycznie odróżnić od żywych. Sztuczne kwiaty na cmentarz nie uczulają, co jest także korzystne w przypadku opiekunów grobów, którzy mają alergie.

Ponadto wybór kwiatów tego rodzaju jest ogromny – są to nie tylko bukiety, ale też pojedyncze łodygi, kwiatki, liście i inne drobne elementy. Ich pielęgnacja też jest prosta – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je z kurzu. 

Kwiaty w doniczce na grób

Sztuczne kwiaty na cmentarz to dobre rozwiązanie, jednak niektórzy są wielkimi zwolennikami tylko tych żywych. W tym przypadku wybór też jest ogromny. Rośliny w doniczkach wyglądają estetycznie i wprowadzają naturalny klimat. Najczęściej wśród nich można oczywiście znaleźć chryzantemę. Ten delikatny kwiat ma duże pąki w rozmaitych kolorach. Częstym wyborem jest również wrzos pospolity, odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Żywe kwiaty godne uwagi to też wszelkie rośliny cebulkowe, takie jak lilie i kalie. Warto wiedzieć, że w średniowieczu lilia była symbolem światłości wiekuistej. Jest dostępna w wielu odcieniach, w tym bieli, czerwieni, fioletu czy żółci. Ponadto coraz częściej w doniczkach znajdują się miniaturowe iglaki. 

Jakie kwiaty na grób?

Wybór sztucznych kwiatów na cmentarz też jest bogaty. Należą do nich, chociażby hortensje, w nieograniczonych kompozycjach i odcieniach – od fioletu po róż. Warto wiedzieć, że wśród sztucznych kwiatów znajdą się także chryzantemy, storczyki, mieczyki, kalie i róże. 

Ponadto producenci oferują urozmaicone wiązanki i stroiki, które można wstawić do wazonu lub położyć na nagrobku. Takie sztuczne kwiaty są dekoracją, pozwalającą upamiętnić bliskich i oddać im należyty hołd. 

Sztuczne kwiaty na cmentarz Poznań

Obecnie spotkasz profesjonalne firmy, które świadczą usługę położenia na grobie sztucznych lub żywych kwiatów. Działają też w Poznaniu. Ofertę kierują do każdego – bez wyjątku. Bywa to nieocenione w przypadku, kiedy nie można osobiście zanieść kwiatów na nagrobek. Dlatego oddanie cześci zmarłym oraz zadbanie o ich miejsce pochówku jest możliwe z pomocą przedsiębiorstw, które poza tym się zajmują kompleksowym czyszczeniem i pielęgnacją nagrobka.